Pielmieni
Pielmieni to tradycyjne danie kuchni bliskowschodniej, które składa się z drobno posiekanej lub mielonej zawartości, zazwyczaj mięsa, owiniętej w cienkie ciasto. Są one zwykle gotowane i podawane z masłem, śmietaną lub sosem.
Nasze pielmieni wyrabiamy w 100% ręcznie. Najpierw przygotowujemy się farsz, który zazwyczaj składa się z mięsa – drobiowego, wołowego lub wieprzowego – cebuli i przypraw. Następnie ciasto, czyli mieszankę mąki, jaj i wody, rozwałkowujemy na cienką warstwę. Nakładamy farsz na ciasto, składamy je i zlepiamy. W ten sposób powstają małe, półokrągłe pierożki. Na koniec gotujemy je w osolonej wodzie do momentu, aż wypłyną na powierzchnię.
Rodzaje wschodnich pielmieni
Wschodnie pielmieni mogą być wypełnione różnymi rodzajami mięsa, a w tym wieprzowiną, wołowiną, jagnięciną lub drobiem. Niektóre wersje zawierają również grzyby lub warzywa. W zależności od regionu mogą być podawane z odmiennymi dodatkami, takimi jak śmietana, masło, ocet, sos.
Dużym zainteresowaniem w naszym lokalu cieszą się również kolorowe pielmieni, na przykład zielone lub czerwone. Do pierwszych dodajemy do ciasta szpinak, to drugich natomiast sok z buraka. W ten sposób pierożki nabierają barw.
Choć pielmieni są odmianą pierogów domowych, to różnią się od nich przede wszystkim wielkością – są mniejsze oraz kształtem przypominającym uszka do barszczu. Ponadto pielmieni podaje się gotowane, podczas gdy pierogi mogą być też smażone lub zapiekane. Różnica tkwi również w farszu, który w przypadku małych pierożków jest zawsze mięsno-warzywny, a w przypadku pierogów nadzienie może być wyłącznie mięsne, warzywne lub przygotowane na słodko.
Pielmieni kolorowe
Pielmieni z wieprzowiną